Prázdne

Spolu: 0,00 €

Spodné prádlo eu

Sťahovacie, športové a zdravotné spodné prádlo

Vlastnosti striebra, o ktorých ste možno nevedeli

vlastnosti-striebra-oblecenie

Striebro. Rozšírený lesklý, biely kov, ktorý poznáme z hodín chémie. Najčastejšie si ho spojíme s náušnicami alebo retiazkami. No vedeli ste, že má omnoho širšie využitie? Vďaka jeho antibakteriálnym vlastnostiam sa využíva v lekárstve a v môdnom priemysle v podobe antibakteriálnych nohavičiek a protizápachových ponožkách. Ďalej ho nájdeme v priemysle, kde sa vďaka vodivosti využíva v rôznych oblastiach elektroniky a techniky. No a nakoniec v kozmetike, kde sa používa v boji proti poteniu sa a zápachu. 

Lekárstvo

Striebro má prekvapivo veľa pozitívnych účinkov na ľudské telo. Vďaka jeho antibakteriálnym a protizápalovým účinkom sa využívalo pri procese hojenia rán, ako prevencia pri infekciách a aj ako čistidlo vody. Používali sa strieborné mince alebo fľaše, v ktorých sa prepravovalo mlieko, víno alebo voda. Mince udržali tekutinu dlhšie čerstvú a zabránili šíreniu barktérií, ktoré by sposôboli skysnutie nápoja, a v horších prípadoch infekcie a otravy ľudského tela.

V dnešnej dobe má ešte širšie využitie. Je súčasťou obväzov, bandáží a náplastí, liekov (napríklad na zabránenie fajčenia), antibiotík a rôznych lúhov na dezinfekciu rán. Navyše, používa aj pri lekárskych odevoch, aby sa zaistilo, že sa predíde infekcii lekárov a sestričiek, pri manipulácii s oblečením bez ochranných rukavíc a rúška.  

Oblečenie

stahovacie-nohavicky-proti-zapachu

Posledné roky sa začali objavovať zaujímavé kúsky oblečenia ako antibakteriálne nohavičky alebo ponožky so striebrom. Čo to ale má spoločné so striebrom? Všetko!

Ako sme vyššie spomínali, striebro dokáže bojovať proti baktériám a ich množeniu. Preto je ideálne na kúsky odevov, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s pokožkou, hlavne v miestach, kde je pokožka viac namáhaná a dochádza ku zvýšenému poteniu.

Ako to funguje?

Striebro alebo jeho častice sa do vlákien pridávajú buď prostredníctvom namočenia látky do špeciálneho roztoku  alebo pridaním strieborných vlákien do úpletu. Namáčanie je jednoduchšia metóda, no vydrží omnoho kratšie ako vlákna, v ktorých je striebro vtkané, pretože sa opakovaným pôsobením vody postupne z látky vymyje.

Prítomnosť striebra v látke následne pomáha pri redukcii baktérii, ktoré spôsobujú rozkladom potu nepríjemný zápach, prenášajú infekcie a napomáhajú k jej šíreniu      alebo zhoršeniu aktuálneho stavu.

Nosenie takýchto kúskov oblečenia vám môže pomôcť pri boji s kožnou mikózou na nohách, plesňami, vaginálnou mikózou, ekzémami, alebo vznikom zaparenín a neskorších problémov v intímnych partiách.

Na trhu sa nachádza mnoho rôznych druhov antibakteriálnych nohavičiek, preto sa nemusíte báť, že nenájdete také, ktoré by vám vyhovovali. Môžete nájsť nohavičky s antibakteriálnym klinom, čiže také, ktoré majú strieborné častice iba v dolnej časti, kde sa látka dotýka vašich intímnych partií. Sú dostupné v podobe bežných nohavičiek, sťahovacích nohavičiek a dokonca v podobe táng!

Priemysel

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt silver antibacteria

Ak by ste preskúmali novodobé inovácie, či už najnovšie telefóny alebo solárne paneli, všade by ste našli striebro. Prečo ? Vďaka jeho unikátnym vlasnostiam, pre ktoré je označovaný ako ušlachtilý kov. Nepodlieha korózií, ani oxidácii, má dobrú vodivosť (elektrickú aj tepelnú), dobre kujný a je súčasťou rôznych zliatin a zlúčenín. Pre jednotlivé oblasti priemyslu je teda nenahraditeľným kovom.

Najčastejšie sa používa ako spoje v autách, spínačoch, v telefónoch, nájdeme ho aj v solárnych paneloch, kde pretvára slnečné lúče na energiu, v batériách, vo farebnom skle, vo flexibilných obrazovkách a LED svetlách, CD-čkách a vo fotografickom priemysle, kde sa využíva v podobe filmov.

Kozmetika

Ióny striebra majú svoje využitie aj v našej kúpeľni v podobe pracích práškov a intímnych sprejov. Vďaka antibiotickému, protiplesňovému a antistatickému pôsobeniu zbavuje počas prania oblečenie zápachu a zabíja baktérie. Ten istý účinok má aj v oblasti podpazušia. Vytvorením jemnej vrstvičky na pokožke spôsobuje, že sa baktérie miesto množenia a rozkladu potu, udusia a tým sa predíde nepríjemnému zápachu.

 

 

Priemerné hodnotenie: 5 (1 hodnotenie)